Защо някои възрастни продължават да се държат като деца, обяснява психотерапевт
Мъж и жена, обърнати с гръб един към друг. Снимка: Getty
Често чувате като обида определението: "Той е емоционално незрял"
Какво всъщтос е това, разказва психотерапевтът от Флорида Джефи Мелцър .
Емоционалната незрялост е вид инфантилност, неспособност на човек да разпознава и контролира чувствата си, склонност към драматични свръхреакции, неспособност да проявява емпатия, да приема и дава емоционална топлина.
Често този човек обезценява идеите и живота на другите, бяга от света, който е болезнен за него – от сериозни разговори и проблеми. Откривате ли тези черти в поведението си или в това на близките си?
Струва си да помислите или дори да помолите за помощ.
Мелцър идентифицира пет признака на емоционално незрелия човек.
„Емоционално незрялият човек избягва да се извинява, защото това обикновено наранява егото му“, обясява Мелцер, цитиран от New York Post.
Той не е готов да поеме отговорност за поведението си и прави всичко възможно, за да се освободи от вината.
Той в никакъв случай не признава, че не знае нещо, защото това означава да признае своята несигурност и ниско самочувствие. Това отново издава проблеми с егото.
Един емоционално зрял човек може съвсем спокойно да признае: „Да, не знам нищо и сега трябва да разбера този проблем.“
И това е напълно нормално..
Според Мелцер пасивната агресия е вид начин да унижавате другите с "фини" методи: жестоки шеги, сарказъм, подигравки, игнориране и т.н.
Обикновеното се появява, заради чувството за морално превъзходство, което нестабилният емоцианално човек не може да не проявява.
За да бъдете емоционално зрял, трябва да се научите да приемате позицията и гледната точка на други хора, дори те да са напълно различни от вашата.
Мъж наказва с мълчание жена си. Снимка: Getty
Това, че той непрекъснато вменява на другите около себе си вина, издава емоционално незряло поведение и е неговият начин на манипулация.
Може често да го чувате да казва нещо от рода на: „Ако беше истински приятел, щеше да го направиш за мен“ или „Ако ме обичаш, би ми позволил да направя това“.
Това е похват на емоционално незрелите хора – те наказват с мълчание. Вкючват програмата „игнориране“, за да покажат своето негодувание или недоволство. Това също е вид манипулация.
По този начин емоционално незрялият човек наказва онези, които не се държат така както той иска.
Това е умишлена жестокост, една от формите на емоционално насилие, знак за психически и емоционално незрял човек.
Такова „наказание“ на любими и близки, често се практикуват тези, които са имали травматичен опит в детството си: те са били наказвани по същия начин от своите родители, обяснявя психотерапевтът.
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари